Lotte Nilsson – Välimaa ”Låt mig se in i dina ögon ”

5 februari – 18 mars

Sedan 2011 har konstnären Lotte Nilsson-Välimaa bjudit in människor till en tyst dialog. Under 15 minuter får hon se in i den andres ögon, för att studera iris och pupill. Under tiden blir ett ögonporträttet till i akvarellteknik. I denna utställning visar hon också några större verk, vad händer när blicken omfamnar rummet?

”Idén är utgångspunkten. Varje avmålat öga är ett möte med en människa
och det är det mötet vi får föreställa oss; den intimitet som det innebär att se rakt in i en annans ögon, att ha tålamodet
att hålla fast den andres blick, att hävda att det har betydelse. Konceptet och utställningen, har en säregen klarhet; på något sätt påminner denna klarhet om transparensen i ögats lins som alltid kastar tillbaka bilden till
dig själv. Du är också en spegel för mig.”

Ur Maria Backmans recension i Dalarnas tidningar

Fortfarande är galleriet stängt för besökare men den här skulpturen går att se utanför entrén och flera av målningarna kan beskådas genom att titta in genom fönstren.
Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: